Amaryllis oli päästä jo
kesäteloille, kun huomasin, että
taas alkoi kukkavana nousemaan....
nyt suloistuttaa kukinnollaan.
Kuten tuolla instan puolella jo
kerroinkin, tuli taas ostettua pari kukkaa...tilaa kun on..:)
No, nämä ovat onneksi ihan pikkuisia..;)
Kaksi pelakuuta voi
tosi hyvin, mutta loput näyttävät ankeilta....
saas nähdä tuleeko noista enää mitään.
Ja lopuksi tietysti taivasta...♥
Se olisi sitten jo helmikuu!
Linnut visertää ja ilmassa on selvä
kevään tuntu.
Eipä aikaakaan, kun vietetään juhannusta..:)
Voikaa hyvin♥
Hannele
Kauniita kukkakuvia ja hieno on tuo auringonlasku. Upeat värit. - Mukavaa viikonloppua!
VastaaPoistaHeh, juhannus jo mielessä ;-) Ihana Niilo on kuin pikku lammas!
VastaaPoistaEn minä siitä juhannuksesta vielä tiedä, mutta kevät on kohta alkamaisillaan. Linnut laulavat jo ihan täysiä täällä meillä. Voi sinä myös hyvin!
VastaaPoistaKivat kuvat 💕 Huonekasveja on aina mukava nähdä ja koira on söpöliini. Hyvä että se on erivärinen kuin
VastaaPoistaalustansa, muuten olisi vaikea nähdä 😀 Viimeinen kuva on satumainen.
Herkullisen värinen "santtu" ja ihana alakuvan taivaanranta.
VastaaPoistaNiilo nauttii elämästään.
VastaaPoistaUudet kukat aina piristävät kivasti.
Kauniit värit taivaalla.
Ai ihanaa, että kesä lähestyy, vaikka ei tässä talvessakaan oikeastaan mitään vikaa ole.
VastaaPoistaOiii suloista Niiloa! Ihanaa, kun kuljemme jo helmiaskelin ja keväänkin voi aistia. Täällä koiralenkeillä tirpat ovat pitäneet jo kovasti konserttejaan..
VastaaPoistaHeleää helmikuuta ystäväinen♥
Upea tuo viiminen kuva.
VastaaPoistaHyvää torstaita sinulle!
Niin kaunis taivaanranta!
VastaaPoistaKauniita kukkakuvia ja huikean kaunis auringonlasku.. Niilolla näyttää olevan pehmeä lepopaikka, pehmeän karvan päällä on mukava kelliä. Mukavaa alkavaa helmikuuta sinulle:)
VastaaPoistaHienoja kukkia sinulla, minulla ne vain vähenevät ;)
VastaaPoistaMutta kevään odotukseen kukat sopivat hyvin
Kaunista, auringonlasku....nuo kukat ovat ihania. Hyvä kuva santpauliasta, aivan kuin koskisi samettipintaan. Olipa mahtava ylläri amarylliksen suhteen.
VastaaPoistaMulla kuoli jo ennen joulua.En tiedä missä oli vika ??
Upea taivaanranta!
VastaaPoistaToivottavasti kaikki pelargoniat puhkeavat kukoistukseensa keveemmällä.
Ja Niilo nipsukka ihanainen! <3
Ihana Niilo<3
VastaaPoistaMinäkään en pääse kukkaosastojen ohi, vaan pakko on käydä katsomassa olisko jotain kivaa kukkaa...ja yleensä on ;)
Niilolla on mukava paikka. Nyt on taas kukkakuume nousussa mutta täytyy muistaa pitää tilaa varattuna esikasvatukselle.
VastaaPoistaNättejä huonekasveja sinulla ja tosi virkeännäköiset näköisiä nuo kaksi pelargoniaa. Hauskaa torstai-iltaa!
VastaaPoistaKevät on jo ihan nurkan takana. Toivottavasti kaikki pelargoniat kestävät vielä lopunkin talven. :)
VastaaPoistaKiitos ihanasiset♥
VastaaPoistaIhania kukkakuvia :) Minäkin ajattelin vähän ilahduttaa kotimme ilmettä tämän kevään aikana viherkasveilla :) Mukavaa viikonloppua <3
VastaaPoistaKiitos Happystarhome..:)
VastaaPoistaUpea tuo viimeinen kuva:)
VastaaPoistaihanat kuvat!
VastaaPoistaKiitos ♥
VastaaPoistaIhania kukkia ja upea auringonlasku!
VastaaPoistaKiitos Mari!
VastaaPoistaJa kukkasista kaunehin Niilo on<3
VastaaPoistaMie en ymmärrä, miten sie viet nuo amaryllikset seuraavaan syksyyn. Tein viimeksi niin, että laitoin mahtavat sipulit runsaan kukkimisen jälkeen kuivaan, isoon paperipussiin ja istutin ne sitten joskus marraskuulla. Sipulit olivat isot, ja tiukat. Ne lähtivät kasvuun, mutta tekivät vain lehtiä, kauheasti lehtiä. Nyt olen heittänyt puolet sipuleista jo pois, mutta kaksi tämänvuotista on vielä odottamassa kohtaloaan...
Minulla oli kellarissa enää yksi jättimäinen pelakuu, jonka nostin isän syntympäpäivänä eli 5.2. kellarista ulos. Nyt se saa vähän toipua ja sitten leikkaan ja istutan uudelleen. Tällä menetelmällä kukkii hirveän myöhään, mutta vielä marraskuullakin jatkavat sitten sisällä.
Verenpisara ei taida herätä henkiin, kokeilu olikin ensimmäinen.
Mukavaa helmikuun jatkoa <3
Leena tunnustan, että tuo amaryllis on ostettu viime jouluksi...:D
VastaaPoistaSamoin on käynyt minullakin aikaisemmin, eli lehteä vaan on pukannut. Nyt päätin taas kokeilla ja viedä sen keväällä ulos ja sitten syksyllä leikaan lehdet ja pistän kädet ristiin ja toivon, että alkaisi kukkavana nousta..:))
Ihana auringonlasku! Kävin myös juuri katselemassa mutta nyt ei ollut noin hienoja värejä.
VastaaPoista8 pelaquuta talvetin tai yritän talvettaa.. kahdessa elinvoimaa, mutta loput 6 näyttää samalta kuin sinullakin, en raaski vielä heittää pois, jos niistä kuitenkin jotakin tulisi vielä.. Ihanaa vihreyttä teillä!
VastaaPoistaSuloinen koira ja kaunis auringonlasku!
VastaaPoistaKevät tulee ja kasvit virkoaa taas henkiin!
Ihanaa helmikuuta!